Past Council Members

 

Year President Vice President Secretary Treasurer Canadian Rep

2015

C. Cahill

T. Terwilliger

D. Tomchick

J. Kaduk

M. James

2014

M. Teeter

C. Cahill

P. Loll

J. Kaduk

M. James

2013

C. Stevens

M. Teeter

P. Loll

J. Kaduk

D. Rose

2012

G. Philips

C. Stevens

P. Loll

n/a

D.Rose

2011

T. Koetzle

G. Philips

C. Wilmot

B. Santarsiero

D. Rose

2010
J. Kelly
T. Koetzle
C. Wilmot
B. Santarsiero
J. Britten
2009
R. Von Dreele
J. Kelly
C. Wilmot
B. Santarsiero J. Britten
2008 M. Hackert R. Von Dreele L. Keefe B. Santarsiero
J. Britten
2007 A. Pinkerton
M. Hackert L. Keefe B. Santarsiero L. Groat
2006 R. Bau
A. Pinkerton L. Keefe D.Ohlendorf L. Groat
2005 L. Delbaere
R. Bau L. Keefe D.Ohlendorf L. Groat
2004 F. Jurnak
L. Delbaere L. Keefe D.Ohlendorf D. Rose
2003 R. Davis
 F. Jurnak L. Keefe D.Ohlendorf D. Rose
2002 C. Carter
R. Davis L. Brammer D.Ohlendorf D. Rose
2001 W. Stallings C. Carter L. Brammer J.Griffen/D. Ohlendorf
L. Delbaere
2000 C. Chidester
W. Stallings L. Brammer J. Griffen
L. Delbaere
1999 A. Clearfield C. Chidester V. Pett J. Griffen L. Delbaere
1998 P. Codding
A. Clearfield V. Pett J. Griffen G. Ferguson
1997 J. Clardy
P. Coffing V. Pett J. Griffen G. Ferguson
1996 C. Huber
J. Clardy C. Lowe-Ma J. Griffen G. Ferguson
1995 H. Steinfink
C. Huber C. Lowe-Ma S. Rao/J. Griffen
I.D. Brown
1994 E.T. Adman H. Steinfink
C. Lowe-Ma S. Rao
I.D. Brown
1993 R.E. Marsh E.T. Adman V. Cody S. Rao I.D. Brown
1992 K. Watenpugh R.E. Marsh V. Cody S. Rao I.D. Brown
1991  J. Flippen-Anderson
K. Watenpaugh V. Cody S. Rao  
1990 D. Duchamps J. Flippen-Anderson V. Cody S. Rao  
1989 B.M. Craven
D. Duchamps V. Cody
S. Rao
 
1988 H.M. Berman B.M. Craven V. Cody C. Foris
 
1987 C.E. Bugg
H.M. Berman H. Steinfink
C. Foris  
1986 W.L. Duax
C.E. Bugg H. Steinfink C. Foris  
1985 R.E. Newnham W.L. Duax
H. Steinfink R.A. Sparks
 
1984 D.H. Templeton
R.E. Newnham K.A. Kerr R.A. Sparks  
1983 D. Sayre
D.H. Templeton K.A. Kerr
R.A. Sparks  
1982 J.B. Cohen
D. Sayre K.A. Kerr R.A. Sparks  
1981 Q.C. Johnson
J.B. Cohen
K.A. Kerr R.A. Sparks  
1980 H.W. Wyckoff
Q.C. Johnson K.A. Kerr R.A. Sparks  
1979 J.P. Glusker
H.W. Wyckoff K.A. Kerr C.N. Caughlan
 
1978 P. Coppens
J.P. Glusker D.K. Smith C.N. Caughlan  
1977 C.K. Johnson
P. Coppens D.K. Smith C.N. Caughlan  
1976 I.L. Karle
C.K. Johnson D.K. Smith C.N. Caughlan  
1975 R.D. Burbank
I.L. Karle M.N. Mueller
C.N. Caughlan  
1974 E.C. Lingafelter
R.D. Burbank M.N. Mueller C.N. Caughlan  
1973 R.A. Young
E.C. Lingafelter M.N. Mueller H. Cole  
1972 J. Karle
R.A. Young W.L. Roth
H. Cole  
1971 W.R. Busing
J. Karle
W.L. Roth H. Cole  
1970 D.P. Shoemaker
W.R. Busing W.L. Roth R.A. Young
 
1969 W.C. Hamilton
D.P. Shoemaker W.L. Kehl
R.A. Young  
1968  S.C. Abrahams W.C. Hamilton W.L. Kehl R.A. Young  
1967 J.S. Kasper
S.C. Abrahams W.L. Kehl R. D. Burbank
 
1966 B. Post
J.S. Kasper W.L. Kehl R. D. Burbank  
1965 H.A. Levy
B. Post
W.L. Kehl R. D. Burbank  
1964 H.T. Evans
H.A. Levy W.L. Kehl B. Post
 
1963 G.A. Jeffrey
H.T. Evans H.A. Levy
B. Post  
1962 V. Schomaker G.A. Jeffrey H.A. Levy B. Post  
1961 K.N. Trueblood V. Schomaker H.A. Levy T.C. Furnas
 
1960 J. Waser K.N. Trueblood L.E. Alexander
T.C. Furnas  
1959 .E. Rundle
J. Waser 
L.E. Alexander T.C. Furnas  
1958 D. McLachlan R.E. Rundle L.E. Alexander G.A. Jeffrey
 
1957 E.A. Wood
D. McLachlan
J. Waser
G.A. Jeffrey  
1956 J.D.H. Donnay
E.A. Wood
J. Waser G.A. Jeffrey  
1955 W.N. Lipscomb
J.D.H. Donnay J. Waser G.A. Jeffrey  
1954 E.W. Hughes W.N. Lipscomb H.W. Pickett
D. Sayer
 
1953 L.O. Brockway
E.W. Hughes H.W. Pickett D. Sayer  
1952 P.P. Ewald
L.O. Brockway H.W. Pickett J. Karle
 
1951 R.W.G. Wyckoff P.P. Ewald H.T. Evans
J. Karle  
1950
I. Fankuchen
R.W.G. Wyckoff H.T. Evans J. Karle  

Corporate Member Ad

 

 Young Scientists